Wednesday, September 12, 2007

Polska sercem biznesu europejskiego?


Polska sercem biznesu europejskiego?
Nasz Dziennik, 2007-09-12
Globalny rynek offshoringu w 2008 r. będzie wart 100 mld USDCentra usług wspólnych i outsourcing są szansą na przyciągnięcie nowych inwestorów do Polski - twierdzi Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Nasz kraj, jako największy w regionie, ma szansę zostać liderem na tym rynku, ale do tego potrzebne są dalsze skuteczne działania państwa oraz biznesu dla pozyskania nowych inwestorów.

- Polska ma unikalną szansę zostać światowym liderem, przyciągnąć nowych inwestorów do naszego kraju. W tej chwili Europa Wschodnia i Centralna to jest region, gdzie najwięcej takich projektów jest planowanych - potwierdza Jerzy Kalinowski z firmy doradczej KPMG.

Według jakich kryteriów inwestorzy wybierają lokalizacje?
- Zwracają uwagę przede wszystkim na cztery kryteria, po pierwsze makroekonomię, czyli jak rozwija się dany kraj gospodarczo i politycznie, po drugie - ocenę potencjału ludzkiego, czyli jaki kapitał ludzki jest dostępny, i po trzecie - ocenę dostępnej infrastruktury, czyli jakie są warunki do działania i koszty funkcjonowania. Inwestorzy lubią stabilność polityczną i cenią warunki, gdzie łatwo jest prowadzić działalność gospodarczą. Dużą uwagę zwracają na inflację, istotną przy planowaniu finansowym. Osiem miast w Polsce ma szansę stać się ważnymi lokalizacjami centrów usług. Poza Krakowem, Wrocławiem, Łodzią i Warszawą są to: Gdańsk, Poznań, Katowice i Lublin. Szacuje się, że pod koniec 2010 r. w tych placówkach znajdzie zatrudnienie 550 tys. osób. Globalny rynek offshoringu w 2008 r. będzie wart ok. 100 mld USD.

Polska migruje
Jedną z firm, która umieściła swe centrum w Polsce, jest Google. - Polacy szybko biegną do przodu, a Polska trochę za nimi nie nadąża. Firma Google wybrała lokalizację centrum, nie dlatego że zachwyciło nas lotnisko w Krakowie czy też inny aspekt infrastruktury, ale dlatego że uwierzyliśmy, iż tam są absolwenci uniwersytetu, którzy będą robić bardzo dobre projekty informatyczne - tłumaczy Artur Waliszewski z Google Polska. - Mamy ogromny kredyt zaufania wynikający z jakości Polaków jako pracowników. Jest ogromna wiara w potencjał naszego kraju. Atutem Polski jest najwyższy odsetek studentów wśród krajów OECD, a także jej położenie geograficzne - dodaje. Firmy świadczące usługi BPO w Polsce pracują głównie na rzecz dużych koncernów międzynarodowych. Ich oferta obejmuje wiele zakresów, m.in. takie usługi jak techniki informacyjne, finanse i księgowość i logistyczno-magazynowe. W rankingu najbardziej atrakcyjnych krajów dla firm korzystających z offshoringu w 2006 roku Polska znalazła się na piątym miejscu za Chinami, Indiami, Czechami i Singapurem.

Izabela Borańska